logo

Topuk Dikeni ve Eswt Tedavisi

Topuk Dikeni ve Eswt Tedavisi

 

Topuk dikeni, dinlenme halindeyken sessiz kalan, ancak hareket edildiğinde kendini hissettiren ağrılarla belirti veren bir hastalıktır. Ayakta tabana yapışan kasların çeşitli nedenlerle zorlanması sonucu oluşan yırtıkların yerini, zaman içinde kemiksi dokunun alması olarak tanımlanabilir. Topuk ağrılarının en sık görülen sebebi topuk dikeni, genellikle 40 yaşın üzerinde ortaya çıkmaktadır.

 

 

 

Ayak tabanı ile ayağın iç bölgesi arasında baş gösteren ağrılar; sabah kalkınca, ilk adım atma sırasında ya da uzun süre oturma sonrası ilk basışta oluşur. Birkaç adım attıktan sonra ağrı şiddetinde azalma olmasına karşın; uzun süre ayakta durma ve yol yürüme ile günün sonuna doğru şikâyetlerde artma olabilmektedir.

 

 

 

Ağrı topuğun orta kısımda iç tarafa yakın bölgede daha yaygınken, alt bacağa doğru da yayılabilmektedir.Boyutları 4-6 mm arasında değişen topuk dikeninin boyutu ve ortaya çıkardığı klinik bulgular arasında ise bir ilişki yoktur. Topuk dikeni tedavisinde “Şok dalga tedavisi (ESWT)” ile kalıcı çözüm sağlamak ve ağrılardan kurtulup günlük hayata dönmek mümkün.

 

 

 

Şok dalgaları tedavisi olan “ESWT” (Extracorporeal ShockWave Therapy), vücut dışında üretildikten sonra bir uygulama başlığı ile vücudun istenilen bölgesine uygulanan basınç dalgalarının kullanıldığı bir fizik tedavi yöntemidir.

 

 

 

Uzun yıllar böbrek taşlarını kırmak amacı ile kullanılan bu teknik, topuk dikeninde %85 kalıcı iyileşme sağlar. Tedaviye erken başlanması başarı şansını artırırken; tedavi 3-5 seans devam etmekte ve 1 hafta ara ile yapılan seanslar ortalama 15-20 dakika sürmektedir.

 

 

 

Cerrahi müdahale olmaksızın, anestezi alınmadan, ilaçsız ve kısa sürede iyileşme sağlayan şok dalga tedavisinden sonra topuk dikeni tekrarlama şansı düşüktür. Öte yandan şok dalga tedavisinin; hamilelikte, kanserli hastalarda, hemofili gibi kan hastalığı olanlarda, kanama eğilimini arttıran ilaç kullananlarda, uygulama alanı üzerinde enfeksiyonu olanlarda ve kalp pili olan kişilerde uygulanması doğru değildir.

 

 

 

Kurumumuzda mevcut eswt cihazları ve bu konuda eğitim almış kadromuzla uygulama yapılmaya devam edilmektedir.

 

 

 

Osteopat Fzt. Şükrü Sarı

 

12.06.2021
Topuk Dikeni ve Eswt Topuk Dikeni ve Eswt